Pavel Szotkowski personal coach

"I take an individual approach to each and every client. If you need to get rid of the additional weight, gain muscle, get strong or get helthy overall, I am the guy..."

BIO

My name is Pavel Szotkowski and I have sport rooted in me since my youth. I only knew to do sport disciplines on the competition level. First serious experience I had with basketball, then few years soccer. Part of the training camp was working out in local gym. Later, gym was more often visited place than soccer playground. At my 18 I bought my self my first season ticket. In 2014 I had my first fitness Men’s Physique competition and till the 2021 I had competition every year. In 2019 I became first ever Czech professional in Classic Physique division and till the 2021 I was the tallest active bodybuilder, maybe I am still the only one. This fitness industry totally took over my life and it became lifestyle.

I am coach since 2018 and I also know nutrition. I am nutritionist at Seyes clinic. I am working with total begginers or keen competitors. I have no preferences, as long as I see progress and happiness in my client, I do not care how advanced they are. I have also experience with disability people and making their life more enjoyable through fitness.

You don’t need to know anything about nutrition or training system, I not only tell you what to do and how to do it, but I will make sure you perfectly understand everything we do. I like to work with absolute beginners and also with advanced athletes. I am a big advocate of health and prevention, therefore with long term clients, I do love to consult their blood results, lipid markers, liver markers and hormones etc.

My achievements worth mentioning:

 • 5th place EVLs Prague PRO (2021)
 • 4th place Europa PRO (2020)
 • 6th place Romania Muscle PRO fest, Bucharest - PRO Classic Physique (2019)
 • 1st place EFITPARADE Hungary - Classic Physique - PRO CARD WIN (2019)
 • 2nd place Amateur Olympia UK London - Men's Open Bodybuilding (2019)
 • 2nd place Amateur Olympia UK London - Classic Physique D division (2019)
 • 4th place Diamond Cup Austria – Classic Physique Open (2018)
 • 4th place EVL’s Prague Amateur – classic bodybuilding over 180cm (2017)
 • 1st place Grand Prix PEPA – classic bodybuilding over 180cm (2016)
 • 3rd place MČR – classic bodybuilding over 180cm (2015)
 • 3rd place MČR – Men’s Physique (2014)

Price list of my services

Whether you want to exercise only for your health or at your performance, I will help you achieve your goals. I offer you my experience and „know-how“.

Personal traning

800 Kč / hour

Workout plan

60 EUR / 1 500 Kč

Meal plan

110 EUR / 2 500 Kč

Consultation

800 Kč / hour - nutrition, supplements, contest prep, workout splits, posing

Online coaching

130 - 150 EUR / 3 000 - 3 500 Kč / month - Condition is you need to sign for at least 2 months and pay them in advance. Online coaching consists of nutrition plans, workout splits, meal plans, one personal workout with me for free each month, 24/7 online support, communication is crucial.

Beginners course

4 300 Kč - course consisting of 4 workouts and 3 theory hours, explanation of machines and barbells mecaniques, explanation of full body split, how to make your own meal plan, how to make your own workout plan

New to gym

1 800 Kč - 3 workouts, explanation of full body split


E-book - Intensification techniques

E-book with intensification techniques here:


Online Coaching

Online consultation with their coaches use athletes on daily basis across the world. I can give you knowledge on how I run things through whatever communication medium we agree on.

Price differs slightly according to services we agree to use.


ATTENTION!!! If the client fails to apologize by message or phone call 24 hours before scheduled session with me, that she/he will not attend the session for unexpected reason, the pre-arranged session will be forfeited along with the amount that was paid for it.


Reservation

In the link below you can find the time schedule when you can make a workout reservation for date and time you desire. Reservation is free, there is no charge. After making reservation, email will be sent to you with filled information. After that I will contact you by phone or by mail.

BOOK A TRAINING

Photogallery

Client transformations

Simča

Simča chtěla závodit v kategorii fitness bikini. Na první závody se nachystala bez vedení, ale poté chtěla zkusit závody v zahraničí a pod vedením, aby měla v tréninkovém plánu, jídle a nabitém denním pracovním programu systém. Jelikož se mi ozvala pouze 9 týdnů do soutěže, kdy já preferuji přípravu holek minimálně 12 týdnů, museli jsme udělat větší změny, které zajistily formu, kterou můžete vidět na pravé straně při cca 65kg. Simča sice nevyhrála, ale pomohlo nám to zjistit, jak její metabolismus funguje, což se bude hodit do další přípravy.

Karel

Karel se po 7 letech cvičení bez vedení rozhodl zahájit spolupráci a cílem prvně nebyla žádná soutěž, pouze posunout to dále a nabrat kvalitní hmotu. O rok později se Karel ve svých 42 letech rozhodl jít na svou první soutěž. Na nejprestižnější české soutěži na amatérské úrovni EVLS Prague Amateur vybojoval krásné 4. místo. Ve vrcholné nabírací části měl Karel 114kg. Závodil s 96kg v krásné formě, kterou prezentuje na fotce vpravo. Na Karlosovi jde krásně vidět, že věk nehraje roli. Co hraje roli, je systém a znalosti. Karel za 1 rok spolupráce udělal mnohem větší progress než za 7 let cvičení bez trenéra.

Michal

Michalovým cílem nebyla soutěžní forma, ale prorýsované břicho. Michalův metabolismus je celkem dost tvrdohlavý a proto bylo potřeba hodně individualizace. Michal je somatotypem endomorf, což se často vyznačuje sklonům k rychlému nabírání tuku a nesnadnému hubnutí. Nicméně Michal i přes manuální zaměstnání dodržuje všechno, co mu napíšu. Vlevo je začátek prosince 2021. V pravo je současný stav k září 2022. Michalův metabolismus pracuje lépe při menším procentu tuku, což znamená že pokud tohle čtěte, Michal už se pravděpodobně chlubí "buchtama" na břichu.

Ondra

Ondra je ještě junior, tedy pod 23 let co se závodění týče. Cvičí ve fitku, kde jsem vyrůstal. Nastavení cviků podle vybavení pro mě tedy byla hračka. Ondra chtěl závodit, museli jsme nejdřív shodit nějaké kilo, abychom mohli kvalitně nabrat další. Všechno šlo podle plánu, který ale zhatil Covid 19 v podobě zrušení závodů 2 týdny do jejich startu. Vyzkoušeli jsme si koncovku na nečisto, abychom mohli formu vyladit na mistrovství Moravy a Slezska na jaře 2022. To se povedlo a Ondra je momentálně v přípravě na další závody v roce 2023. I přesto, že je z Ostravy, poctivě dojížděl na trénink a konzultace za mnou do Prahy. Ondřej je i přes nízký věk velice oddaný, poctivý a rozumný. S takovými je potom práce zábava.

Tonda

Tondu jsem znal z Opavy, když jsem tam rok bydlel. Už tehdy nešly jeho mohutné ruce přehlédnout. Až když jsem byl v Praze, se mi ozval 7 týdnů do závodů, že by chtěl udělat koncovou formu pod mým vedením. Už tehdy měl formu připravenou hezky. Cílem bylo vyhrát všechno. A tak se tak i stalo. Absolutní mistr Moravy a Slezska. Mistr ČR a stejný počet bodů jako absolutní mistr ČR roku 2021. S Tondou jsme absolvovali další závody v Polsku v roce 2022 a nabíráme další svalovou hmotu dále.

Contact me

I would like to find out more about:
I agree with protection of personal data 1 + 1 =